Streetlight – EPC: Rozwijanie rynku umów o poprawę efektywności energetycznej w projektach modernizacji oświetlenia ulicznego
W większości regionów europejskich umowy o poprawę efektywności energetycznej (energy performance contracting – EPC) nie są jeszcze rozwiniętym mechanizmem. Umowy te mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla modernizacji oświetlenia ulicznego: gwarantowane usługi energetyczne w postaci EPC sprawdzają się najlepiej w przypadku projektów o dużym potencjale oszczędności energii i kosztów. Wolny rozwój tego typu umów jest spowodowany istnieniem barier prawnych, brakiem zrozumienia i zaufania do EPC, a także małą liczbą przedsiębiorstw usług energetycznych (ESCO) i organizacji ułatwiających rozwój rynku EPC. Oświetlenie uliczne jest znakomitym „polem doświadczalnym” dla EPC, z uwagi na dość prostą konstrukcję z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia – w porównaniu np. z EPC w budownictwie. Ponadto, wprowadzenie technologii LED na rynku oświetlenia ulicznego oferuje znaczące oszczędności energii i kosztów ze stosunkowo krótkim okresem zwrotu.
Projekt „Streetlight-EPC” ma za zadanie zwiększyć zarówno popyt, jak i podaż projektów typu EPC w 9 europejskich regionach poprzez zaoferowanie usług ułatwiających stosowanie EPC. Usługi te zapewnią kompleksowe wsparcie gminom oraz sektorowi MŚP. Celem projektu jest wdrożenie 36 projektów z zakresu oświetlenia ulicznego, co pozwoli na zwiększenie świadomości na temat zarówno technologii LED, jak i modelu EPC.
Więcej informacji na temat realizowanego projektu można znaleźć na stronie: www.streetlight-epc.eu
Bałtycka Agencja Poszanowania Energii Sp. z o.o. wspiera gminy i firmy we wdrażaniu projektów modernizacji oświetlenia ulicznego oraz projektów o poprawę efektywności energetycznej EPC poprzez Punkt informacji i doradztwa „Oświetlenie uliczne – EPC. Punkt prowadzi działalność w następującym zakresie:
Ponadto, oferujemy wykonanie audytu energetycznego oświetlenia ulicznego i dokumentacji projektowej oraz przygotowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji.
Zespół Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii Sp. z o.o. zaprasza do współpracy:
Punkt doradztwa „Oświetlenie uliczne – EPC”
tel.: 48 58 347 55 35
e-mail: epc@bape.com.pl
Aktualności:
Materiały do pobrania:
Przykłady zrealizowanych modernizacji oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego– wersja polska
Przykłady zrealizowanych modernizacji oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego – wersja angielska
Zachęcamy do odwiedzania strony portalu www.akademialed.pl będącego źródłem informacji na temat zastosowania technologii LED w oświetleniu. Informacje zamieszczane na portalu są przeznaczone m.in. dla działów inwestycyjnych urzędów miast i gmin oraz wszystkich, którzy zamierzają wykorzystywać sprzęt oświetleniowy z LED do oświetlenia i iluminacji.
www.akademialed.pl/lampy-solarne-czyli-slonce-ktore-swieci-noca/
www.akademialed.pl/inteligentne-oswietlenie-drogowe-led-w-miescisku/
www.akademialed.pl/zielona-bydgoszcz/
Głównym celem projektu Green ProcA jest promowanie zielonych zamówień publicznych wśród samorządów m.in. poprzez szkolenia, helpdesk, promowanie przykładów dobrych praktyk. Na stronie projektu można znaleźć informacje i poradniki dotyczące zielonych zamówień publicznych m.in. w oświetleniu ulicznym. Więcej informacji na stronie gpp-proca.eu.
EESI 2020 – European Energy Service Initiative towards the EU 2020 energy saving targets. Celem tego europejskiego projektu jest promowanie stosowania umów typu EPC w większych miastach i obszarach metropolitalnych w Europie. Więcej informacji na stronie eesi2020.eu.
Celem projektu Transparense jest zwiększenie przejrzystości i wiarygodności umów z gwarancją oszczędności (EPC) w Europie. Więcej informacji na transparense.eu.
Możliwości finansowania inwestycji w oświetlenie uliczne w województwie pomorskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Więcej informacji tu.
Zapraszamy do odwiedzenia strony Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego POL Lighting (pollighting.pl). Związek jest ogólnopolską organizacją producentów branży oświetleniowej zrzeszającą wiodących producentów źródeł światła i profesjonalnego sprzętu oświetleniowego. Na ww. stronie można znaleźć opracowania, stanowiska, przewodniki i inne materiały z zakresu oświetlenia zarówno profesjonalnego, jak i konsumenckiego.
Modernizacja oświetlenia ulicznego w Gdańsku. Czytaj na www.gdansk.pl i trojmiasto.pl.
Pytania i odpowiedzi (FAQs)
Jaka jest różnica pomiędzy ESCO a PPP?
ESCO to przedsiębiorstwo realizujące usługę energetyczną umowy o poprawę efektywności energetycznej. PPP współpraca pomiędzy jednostkami administracji rządowej i samorządowej (administracji publicznej) a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych.
Gdzie można uzyskać wsparcie finansowe dla inwestycji w modernizację oświetlenia ulicznego?
O wsparcie będzie się można ubiegać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020. Dla każdego województwa określono warunki. Informacje o dostępnym dofinansowaniu znajdują się w części „Materiały do pobrania”.
Czy modernizacja oświetlenia wewnętrznego też może być przedmiotem projektu ESCO-EPC?
Tak, ale najlepiej gdy jest łączona z głęboką termodernizacją budynku zapewniając tym samym właściwą dla ESCO wielkość projektu.
Czy światło LED jest bezpieczne dla wzroku ? (na podstawie Akademia LED)
Światło LED-owe, podobnie jak każde inne źródło światła, jest bezpieczne dla wzroku pod warunkiem spełnienia określonych wymagań technicznych. Blue light hazard, czyli ryzyko uszkodzenia siatkówki światłem niebieskim, to najpopularniejszy straszak związany z nowoczesnymi źródłami światła LED. Światło niebieskie jest niezbędne do życia, reguluje zegar biologiczny i procesy zachodzące w organizmie człowieka. Ważne jest, żeby lampy LED zostały wyprodukowane zgodnie z wymaganiami technicznymi gwarantującymi jakość światła i bezpieczeństwo dla wzroku, w tym dotyczącymi bezpieczeństwa fotobiologicznego (PN-EN 62471:2010).
Lista przedsiębiorstw ESCO:
1. ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 17/19
81-855 Sopot
tel: 58 760 77 20
www.energa-oswietlenie.pl
Zakres działania: kompleksowa usługa oświetleniowa; właściciel 370 tysięcy lamp oświetleniowych; świadczy usługi modernizacji oświetlenia w formule ESCO
2. TAURON Dystrybucja SA Oddział Częstochowa
al. Armii Krajowej 5
42-201 Częstochowa
www.tauron-dystrybucja.pl
Zakres działania: usługi energetyczne
3. Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST Spółka z o.o.
ul. Toruńska 9
26-600 Radom
tel: 48 331 72 30
www.eltast.pl
Zakres działania: sprzedaż hurtowa i detaliczna artykułów elektrycznych oraz kompleksowa obsługa zaopatrzeniowa i logistyczną inwestycji; modernizacja oświetlenia drogowego, w tym jako ESCO
4. Eneos Spółka z o.o.
ul. Strzeszyńska 58
60-479 Poznań
tel: 61 856 17 00
www.eneos.pl
Zakres działania: spółka należąca do Grupy Kapitałowej Enea. Oświetlenie zewnętrzne i wnętrzowe – projektowanie, budowa i eksploatacja oświetlenia, wykonawstwo modernizacji oświetlenia drogowego, projektowaniu i realizacji iluminacji przestrzeni miejskich.
5. POE ESCO
Os. Handlowe 9
31-936 Kraków
tel: 12 64 65 370
www.esco.krakow.pl
Zakres działania: termomodernizacja budynków, modernizacja oświetlenia zewnętrznego, modernizacja oświetlenia wewnętrznego, redukcja zużycie energii elektrycznej, modernizacja kotłowni, budowa źródeł skojarzonych, zamiana paliw transportowych CNG, LPG
6. Siemens Sp. z o.o.
ul. Żupnicza 11
03-821 Warszawa
siemens.pl@siemens.com
tel: 22 870 90 00
Zakres działania: dostawca ekspertyz i usług ESCO
7. BOŚ Bank
Al. Jana Pawła II 12
00-950 Warszawa
www.bosbank.pl
Zakres działania: przedmiotem kredytowania mogą być przedsięwzięcia proekologiczne, których celem jest uzyskanie oszczędności energii elektrycznej, energii cieplnej, zużycia wody i którego efekty ekologiczne w wyrazie finansowym, zapewniają spłatę zobowiązania. Kwota kredytu może wynosić do 80% kosztów inwestycji, a maksymalny czas spłaty kredytu to 10 lat.
Uwaga: Wyłączna odpowiedzialność za treść materiałów leży po stronie autorów. Materiały nie muszą odzwierciedlać opinii Unii Europejskiej. Ani EASME ani Komisja Europejska nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nich zawartych.